רופאים בישראל: רופאים כלליים ומומחים

שירותי הרפואה בישראל הם מהטובים בעולם, והם זמינים לכל אזרחי ישראל, תושבים זרים ותיירים. במהלך שנות התשעים היה בישראל המספר הגבוה ביותר של רופאים לנפש בעולם, וכיום יש לה מעל 20,000 רופאים.

 

הרופאים הישראלים לומדים שש שנים ועושים שנת סטאז'. רופאים רבים בוחרים לעשות התמחויות בחו"ל בנוסף לעבודות הלימוד הנדרשות. התוצאה היא – רופאים מאומנים רבים כמו רופאים כלליים, מומחים ומנתחים.

 

בישראל יש רופאים ושירותים הנותנים טיפול בכל שלב בחיים, כולל טיפול בפוריות, טיפולים ושיקום, השתלות, ניתוחים אורטופדיים וגריאטריה.

 

באופן כללי, רופאים ואיגודים רפואיים בינלאומיים רואים את מערכת הבריאות הישראלית כשוות ערך למערכות באירופה ובצפון אמריקה. רופאים משתמשים בציוד חדשניות ובטכניקות עדכניות, ולעתים קרובות הם מחדשים את נוהלי הבריאות. כתושבי חוץ, אין לכם מה לדאוג לגבי איכות מערכת הבריאות העומדת לרשותכם בישראל.

 

מציאת רופא

כדי לפנות לרופא, עליכם להירשם תחילה לקופת חולים או לרכוש ביטוח פרטי. ביקורי הרופא שלכם מכוסים בפוליסת הביטוח, והפוליסה שלכם קובעת גם אילו רופאים אתם עשויים לפגוש. בקשו מהקופה או מספק הביטוח שלכם רשימה של רופאים מאושרים.

 

למרפאה, בית החולים והמרכז הרפואי המקומי יש מידע על כל הרופאים שלהם. אף על פי שהבריאות בישראל יוצאת דופן והרופאים מיומנים היטב, זה לא כואב להיות זהירים. מתקני בריאות מפרטים בדרך כלל את השכלתם, הסמכתם והתמחויות של הרופאים בהם. חולים רשאים לשאול אם רופא הוא חבר בהסתדרות הרפואית או באיגוד הבריאות המתמחה. ארגונים אלה מקבלים רק חברים מוסמכים ומבטלים חברות בגין רשלנות רפואית. רשימה של ארגונים רפואיים ישראלים מתמחים תוכלו למצוא באתר האינטרנט הישראלי למדע וטכנולוגיה.

 

אם אתם זקוקים לסיוע במציאת רופא, המרפאות של ספק ביטוח הבריאות שלכם יעזרו. מרפאות מפנות לשירותים שהן אינן מציעות, כגון רופאי שיניים או אופטיקאים. אם תשאלו מספיק סביב, אתם בטוח תמצאו רופא איכותי שיענה על הצרכים הבריאותיים שלכם.

 

רופאים דוברי אנגלית

חולים שאינם דוברי עברית צריכים לפנות לרופא דובר אנגלית. קופות חולים ומבטחים פרטיים יוכלו לכוון אתכם לרופאים דוברי אנגלית באזורכם.

 

אם אין לכם פוליסת ביטוח, שגרירויות בריטניה וארה"ב יפנו אתכם לרופאים באזורכם הדוברים אנגלית.

 

ביקור אצל רופא

רופאים פוגשים חולים במרפאות, בתי חולים ומרכזים רפואיים. רופאים במרפאות יכולים לטפל ברוב צרכי הבריאות הבסיסיים שלכם. הם מספקים שירותים כמו בדיקות גופניות, בדיקות אבחון וניתוחים לא פולשניים. הרופא הכללי שלכם יפנה אתכם לרופאים מומחים (למשל קרדיולוג, רופאי ילדים) בבית חולים אם תזדקקו לטיפול נרחב יותר.

 

מרפאות ישראליות מקבלות מטופלים שנכנסים ללא התראה, אך לעיתים קרובות יש צורך לחכות במשך תורים ארוכים. אם יש לכם צורך במרפאה, הזמינו תור כדי שזמן ההתמתנה שלכם יהיה קצר בהרבה. במקרים רבים לא תקבלו פגישה באותו היום. אם אתם זקוקים לשירות רפואי אך אינכם צריכים להתפנות לחדר מיון בבית חולים, מרפאות חירום יקבלו אתכם.

 

בתי חולים מסוימים הם חלק מבתי הספר לרפואה באוניברסיטה. רופאים ומנתחים המועסקים בבתי חולים אלה הם לרוב פרופסורים.

 

אם אתם מתכננים להתייעץ עם רופא בבית חולים, עליכם לקבוע פגישה כמה שבועות מראש.