בית קטן, חיים בגדול: תנועת הבתים הזעירים הולכת וגדלה

צמד המילים "חיים בגדול" לא בהכרח אומר בעלות על אחוזה ענקית משופעת ברכוש רב. תשאלו את אלה שהצטרפו לתנועה ההולכת וגדלה של עידוד לבתים קטנים מאוד, זעירים. אתם יכולים לשאול, מה היא בדיוק תנועת הבתים הזעירים? מגמה אחרונה זו כוללת בתים שגודלם כ-120 מ"ר. קטן יחסית, נכון? איך אפשר לחיות במרחב קטן כל כך? זה בהחלט שינוי באורח החיים שבוודאי אינו מתאים לכולם, אבל אלה שהצטרפו לתנועה זו נהנים ובגדול.

 

אז למה שמישהו יבחר באורח החיים הזה? המומחים של מסלולים יועצי משכנתאות מומלצים טוענים שאולי משום שישנם יתרונות רבים לכך. העלויות הכלכליות הן הגורם המרכזי. עלותו של בית זעיר נמוכה יותר באופן משמעותי מאשר עלות של בית בגודל רגיל. בדרך כלל, מחיריהם של בתים זעירים נעים בהתאם לסוג הבית, מפרט הפרוייקט שלו ואם אתם בונים אותו בעצמכם או רוכשים אותו בנוי מראש. בית זעיר מהווה חלק קטן מהעלות של בית ממוצע מחוץ לעיר. עלות האחזקה של בית זעיר נוטה להיות נמוכה, שכן יש פחות מרחב שדורש תחזוק.

 

בחירה בבית זעיר יכולה גם לפשט את החיים שלכם. מכיוון שהבית קטן יותר, יש מקום מצומצם לפריטים וחפצים חומריים. חופש מחפצים יאפשר לכם להתמקד בחוויות ובחיבור עם אנשים וטבע במקום להתמקד ב"דברים". ככל שתקדישו פחות זמן להתמקדות בדברים חומריים, כך תוכלו להתמקד יותר בעצמכם ולמצוא פעילויות שיגרמו לכם אושר.

 

יתרון נוסף של בתים זעירים הוא היכולת להיות ניידים יותר, ולאו דווקא קשורים למיקום אחד בלבד. ישנם בתים זעירים שניתן לחבר לגרר, וישנם בתים על גלגלים. אפשרות זו מעניקה לכם את החופש לנסוע לעתים קרובות להרפתקאות שייתכן שלא הייתם מסוגלים לממש אם הייתם גרים בבית גדול יותר שאינו נייד, או אם היתה לכם משכנתא גבוהה.

 

נשמע נהדר עד כה, לא? אמנם יש יתרונות רבים לבית זעיר, אבל יש גם כמה חסרונות. בכל אזור אליו תגיעו, אם אתם יוצאים לטיול, יהיו כללים המסדירים את המקום שבו תוכלו להחנות את ביתכם הזעיר, מה שיקשה עליכם להישאר במקום אחד במשך תקופת זמן ארוכה. גודלו הקטן של הבית יוצר אזורי אחסון מוגבלים, כך שהשכרת יחידת אחסון עשויה להיות כרוכה בעלות כספית נוספת עבור בעלי הבתים הזעירים. בנוסף, אם תחליטו להרחיב את המשפחה שלכם ותצטרכו לעזוב את הבית הזעיר, חשוב שתדעו שיש שוק קטן מאוד של קוני בתים קטנים כאלה, כך שייתכן שתהיה לכם בעיה למכור אותו.

 

כפי שצוין קודם לכן, החיים בבית זעיר אינם מיועדים או מתאימים עבור כולם, אבל אלה שבוחרים לחיות באורח חיים כזה, נהנים מחופש כלכלי ויכולים לגור איך שהם רוצים ואיפה שהם רוצים (כמעט).