טראמפ חתם על חוק נגד רצח עם על שם אלי ויזל

נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, חתם על חקיקה דו מפלגתית המחייבת את ארה"ב לעשות כל שביכולתה כדי למנוע רצח עם. החקיקה האמורה נקראת על שמו של אלי ויזל, ניצול השואה זוכה פרס נובל היוקרתי, שהלך לעולמו בשנת 2016.

השם המלא של החוק הוא "אלי ויזל, פעולות מנע של רצח עם ופשעי שנאה", והוא זכה לתמיכה מוחלטת של הרוב הדו מפלגתי, הן מהסנאט והן מבית הנבחרים, בדצמבר 2018. החוק נוצר כדי למנוע מעשי זוועה ופעולות של רצח עם, המאיימות על ביטחונה של ארצות הברית והעולם כולו. החוק עושה זאת על ידי הגדלת יכולתה של הממשלה האמריקנית למנוע, להגיב, וגם להקל בעת משברים שכאלה. חוק חדש זה מחייב את ארה"ב להפחית את האיומים ברמת הביטחון הלאומי על ידי נטרול הגורמים העיקריים לסכסוכים אלימים ולתחושה של ערעור הביטחון הציבורי, זאת על מנת למנוע רצח עם. חוק זה גם אמור לפתור בעיות הגורמות לזרימה של פליטים אל תוך המדינה דרך מעברי הגבול הבינלאומיים.

חוק "אלי ויזל" יאפשר גם לאמריקנים למנוע אלימות הגורמת להרס כלכלי או מעוררת חוסר יציבות דתית. הממשלה האמריקאית תגביר את יכולתה "לזהות, למנוע ולטפל" באלה שמעוניינים לבצע פעולות אלימות. היא יכולה גם להגיב לקיומו של סכסוך אלים כאל רכיב המאיים של האינטרסים ההומניטריים, האסטרטגיים והפיתוחיים שלה.

הנהגת החקיקה היתה פה אחד, משני צדי הבית. שני חברי קונגרס, ג'ו קראולי, דמוקרט מניו יורק ואן וגנר, רפובליקנית ממיזורי, הציגו את הצעת חוק "אלי ויזל" ביוני 2017. בן קרדן, דמוקרט ממרילנד, וטוד יאנג, רפובליקני מאינדיאנה, הציגו את הצעת החוק בסנאט. הן יאנג והן קרדין חברים בוועדת החוץ של הסנאט.

הבית העביר את הצעת החוק עם 406 חברים בעד וחמישה נגד.

חוק "אלי ויזל" מעודד את מנהל המודיעין הלאומי לכלול את כל המידע הקשור לזוועות המופיע בדו"ח הפשיעה השנתי שהוגש לקונגרס. החוק מאפשר את הכשרת אנשי שירות החוץ האמריקאי המתמחים בגילוי סימנים מוקדמים לכל פשע שנאה.

 

ממשרדו של קרדין נמסר כי כוחה של ארצות הברית טמון בערכיה. האינטרס של המדינה הוא להבטיח שהממשלה תשתמש בכלים המשפטיים, הדיפלומטיים והכלכליים שלה כדי לנקוט בפעולה משמעותית לפני התרחשותם של פשעי שנאה.